Indiánská legenda

16. února 2009 v 19:04 | Cally |  Legendy o vlcích

Indiánská legenda


Prastará legenda o stvoření lidu kmene Pawnee hovoří o jejich osudovém spojení s Vlkem. Kdysi v pradávných časech, se konala velká porada, na kterou byla pozvána všechna zvířata, příroda, vesmír i živly. Z nějakých důvodů, na které si již nikdo nevzpomíná, nebyla pozvána největší hvězda severní oblohy. Vlčí hvězda (Sírius). Zatímco se všichni domlouvali je z dálky zlověstně pozorovala. Po skončení velké rady zosnovala Vlčí hvězda pomstu. Velká rada pověřila Bouři, která přichází ze západu, aby chodila po zemi a dávala na vše pozor. Bouře na svých dalekých cestách nosila větrnou mošnu, v níž byli uschováni první lidé. Když se večer Bouře, která přicházela ze západu, zastavila k odpočinku, pustila lidi ven a oni si postavili tábor a lovili bizony.Jednou poslala Vlčí hvězda na zem šedého vlka, aby zpovzdálí sledoval Bouři. Když Bouře usnula, ukradl jí vlk větrnou mošnu, poněvadž se domníval, že je v ní něco dobrého na zub. Vlk utekla s mošnou v zubech pryč. V ústraní ji otevřel, z mošny vyběhli první lidé a postavili si tábor. Nikde v okolí však neviděli žádné bizony. Když lidé zjistili, že je nevypustila Bouře přicházející ze západu, ale šedý vlk, velice se rozhněvali, štvali ho po prérii a nakonec ho zabili.

Když Bouře přicházející ze západu našla první lidi a spatřila co učinili, velmi se zarmoutila. Dobře věděla, že zabitím vlka přivedli lidé na zem smrt... Tento čin nebyl v původním plánu Stvořitele, ale když se již stalo, nedal se tragický skutek ničík odčinit.

Bouře přicházející ze západu poručila prvním lidem, aby z vlčí kůže zhotovili posvátný (vlčí) balíček, ve kterém budou uloženy věci jež budou navždy lidem připomínat to, co se kdysi událo. Potom jim Bouře sdělila, že ostatní lidé je budou znát jako vlčí lid Skidi Pawnee.

Vlčí hvězda na vše dohlížela z výše severní oblohy. Kmen Skidi Pawnee ji nazývá Jménem Žertuje s vlky, nebot vychází před úsvitem a nutí vlky, aby vyli před prvním denním svitem. Vlčí hvězda tak prvním lidem stále připomíná, že se na ni zapomnělo v době, kdy nastal čas stvořit zemi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.