Vlci a mytologie

16. února 2009 v 19:15 | Cally |  Legendy o vlcích

Vlci a mytologie


1. Společenství vlků

Pro horaly z Gruzínska bylo společenství vlků obdobou lidské společnosti. Patronem vlků, podobně jako včel, byl Giorgi, svatý Jiří z Hor. Vlci se podle své přirozené povahy volně potulovali. Lidé je nepovažovali za divokou zvěř. Lovci, kteří zabili vlka, nosili smutek, jako by zabili člověka.

2. Strážcové Walhaly

Když Ódin seděl na trůnu v paláci Walhaly, u jeho nohou polehávali dva vlci. Jmenovali se Geri-Požírač vnitřností a Freki-Hltavý žrout. Jejich úctyhodné tlamy požíraly zbytky z božích hostin. Na vnějších hradbách Ódinova palace střežila hlavní bránu vlčí hlava.

3. Synové šedého vlka

Ačkoli Turci a Mongolové byli odvěcí nepřátelé, svůj původ shodně odvozovali od vlků. Mladého tureckého bojovníka, který jediný přežil nájezd Mongolů, zachránila vlčice a zavedla ho do jakéhosi pozemského ráje, ukrytého hluboko v horách. Z jejich věrného svazku se zrodil nový národ. Ten potom pod vedením šedého vlka odešel na území, které tvoří dnešní Turecko. I mongolský vládce Džingischán se zpupně vyhlašoval za vlčího syna.

4. Nebeský vlk

V Číně věřili, že zatmění slunce způsobuje obrovský nebeský vlk, který pozře slunce. Tehdy staří Číňané bubnovali na bubny a k ohrožené hvězdě vystřelovali šípy, aby od ní odehnali strašlivého dravce. V Evropě se vlk považoval spíše za nočního tvora a dával se proto do souvislosti s měsícem.

5. Mýtus o Lykáónovi

Bájný první král Arkándie Lykáón žil se svými syny v naprosté bezbožnosti. Na hostině podstrčil Diovi, (kterého nepoznal), pokrm z dětských končetin. Zhnusený bůh rozmetal celý jeho palác Lykáóna proměnil ve vlka. Navíc, pobouřený lidskou zkažeností, seslal na svět potopu, která zničila celý lidský rod.

6. Bůh - vlk Vepvovet

Obyvatelé staroegyptského města Asuit vyznávali boha-vlka Vepvoveta. Jeho jméno znamenalo "Ten, který otvírá cestu". Byl válečným božstvem a obvykle vedl hornoegyptské panovníky k vítězství. V čase náboženských svátků a královských obřadů nosili v čele průvodu štít s jeho obrazem. Později, když se v Egyptě usadili Řekové, přejmenovali Asuit na Lykopolis "Vlčí město".

7. Je vlk dobrým křesťanem

Sedláci v povodí Yonny vyprávějí, že vlka stvořil Ježíš, aby chránil zahradu své matky před kozami. Naproti tomu ve většině křesťanských legend se vlk považuje za škodlivé zvíře. Symbolizuje démona, který napadá boží tvora a kterého je třeba obrátit k dobru. Františkovi z Assisi a některým svatým se vlka podařilo přetvořit ve zvíře pokorné jako jehně. V Bretani svatý Hervé , slepec, přinutil vlka, který mu sežral psa, aby mu sloužil jako průvodce. Podobně v Normandii, když vlk zabil osla za kláštera Jumièges, svatá Austeberta mu nařídila, že musí místo něho nosit prádlo do prádelny, jako obyčejný býložravec!

8. Vlk - šťastné znamení

Vidět vlka znamenalo pro Římany šťastné znamení. Vždyť vlk byl zasvěcen Martovi, ochránci Říma a bohu války. I zásluhy na vítězství Římanů nad Galy (u města Sentinium v Umbrii v roce 195 př. n. l.) připisovali vlkovi, kterého mezi nepřátelské šiky poslal sám Mart.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajuška ajuška | Web | 27. února 2009 v 16:45 | Reagovat

hmmm....???zajímavííí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.